Yaris – starší verze

Toyota Yaris první generace se vyráběla s pěti motory. Nejoblíbenější a nejvíce prodávaný je motor 1.0 VVT-i. Motor má 4 válce na rozdíl třeba od nejslabší Fabie a proměnlivé časování sacích ventilů. Motor je velmi svižný a výkonný a navíc pokud budete chtít vůz prodat, tak v této motorizaci to půjde nejlépe a nejrychleji! Hůře je na tom Toyota Yaris s podvozkem, který náročnější řidiče příliš nenadchne, ale pro běžnou dopravu z bodu A do bodu B je více než dostatečný.

Toyota je i přes to, že se vyráběla ve Francii, ukázkově málo poruchová. Dokonce lze nalézt i velmi zachovalé kusy s rokem výroby 2003 a staršími, které jsou ve výborném stavu a dokonce mají ještě o 2KW vyšší výkon, než došlo k zpřísnění norem. Jen občas pozlobí „váha vzduchu“ a vstřikovače systému common rail (Yaris D4-D) mají omezenou životnost. Jinak lze Toyotu Yaris považovat za bezproblémový vůz.

Motor s nejmenším objemem má i výhodu v podobě minimální pojistky a proto je i provoz Yarisu velmi levný!

Na rozdíl od menšího modelu Yarise není velkoprostorová Toyota Yaris Verso jen malé městské posouvátko. V této větší variantě se přímo nabízí využítí jako rodinný vůz.

Toyota již v rámci autosalónu IAA v roce 1997 ve Frankfurtu představila trojci konceptů, ze kterých později vznikl Yaris a později jeho větší bratr Yaris Verso. V Toyotě pojmenovali koncepty Funtime, Funcargo a Funcoupé. Funtime se přeměnil v Yaris a Funcargo jak se podle názvu dá již odvodit do Toyoty Verso. Jeho světová premiéra se odehrála na autosalonu v Ženevě a o rok později přišel do prodeje v ČR.

Design Versa je shodný se svým mladším bratříčkem, ale záď je provedena strmě a tím pádem je dosaženo většího zavazadlového prostoru. Na předku vozidla jsou pouze rozdílné masky. Podle očekávání velkoprostorová Toyota Yaris Verso poněkud povyrostla do délky a do výšky. Konkrétně u délky jde o přírůstek 245 mm – celkem 3860 mm. Výška vozu je 1680 mm, což znamená nárůst o 180 mm. Yaris Verso má navíc oproti hatchbacku prodloužený rozvor, a to z 2370 mm na 2500 mm.

Více informací o Toyotě Verso získáte na stránkách věnovaných tomuto autu, které vás určitě nadchne.