Bezpečnostní prvky

Airbagy v nové Toyotě Yaris

Airbagy v nové Toyotě Yaris

Bezpečnost je druhým jménem značky Toyota. Yaris obdržel dvakrát za sebou pětihvězdičkové hodnocení v EURO NCAP což není vůbec jednoduché, protože tyto testy jsou velmi obtížné. Yaris dostal skvělých 60% maximálního bodového přídělu, který je potřeba k získání pěti hvězd při ochraně chodců.

ABS a EDB Systém

ABS – Antiblocksystem nebo také Anti-lock Brake System což znamená protiblokovací systém. Brání zablokování kol při brzdění. Také brání ztrátě přilnavosti kol k vozovce, což zvyšuje stabilitu, ovladatelnost a řiditelnost vozidla např. při brzdění.

EDB – Electronic Brakeforce Distribution – elektronické rozdělování brzdné síly. Je technologie pro brzdový systém automobilu, která automaticky mění brzdný účinek na jednotlivá kola, v závislosti na stavu vozovky, rychlosti, zátěži apod. Je vždy spojen s protiblokovacím systémem (ABS) a může nastavovat větší či menší účinek na příslušné kolo tak, aby se maximalizovala brzdná síla, ale kolo se stále odvalovalo (a vozidlo zůstalo ovladatelné).

Brzdový asistent BA

BAS – Brake Assistant Systém – brzdový asistent pomáhá řidiči v situacích, kdy při kritickém brzdění řidič nestlačí brzdový pedál dostatečně silně. Snímače brzdového asistenta jsou schopny takovou situaci rozpoznat a zvýší tlak v hydraulickém systému brzd. Brzdový asistent spolupracuje s posilovačem brzd a i ABS.

Řízení stability vozidla – VSC

Aktivace jednotlivých brzd. Zlepšuje výkon motoru, aby na mokré vozovce nedocházelo ke smyku.

Asistent rozjezdu do kopce HAC

Pomáhá řidiči s plynulým rozjezdem. V prudkém svahu udrží brzdný tlak až po dobu 2 sekund od uvolnění brzdového pedálu. To brání nežádoucímu pohybu vozidla směrem dozadu. Asistent rozjezdu do kopce je ve standartní výbavě pro Yaris Hybrid.

TRC – Protiskluzový systém

Automaticky snižuje výkon motoru a řídí činnost brzd. Tím stabilizuje vůz a zabraňuje prokluzování pneumatik.

Signalizace nezapnutých bezpečnostních pásů

Cestující jsou zvukově i vizuálně upozorněni na nezapnutý bezpečnostní pás.